Skip to main content

Atak hakerski sieci salonów Agata Meble

08-07-2024

W dniu 22 czerwca doszło do ataku hakerskiego, w wyniku którego wyciekły dane osobowe klientów sieci sklepów Agata Meble. W komunikacie spółka wskazała, iż wyciekły tylko dane Klientów którzy założyli konto na portalu sklepu.

Jakie dane zostały ujawnione?
Doszło do ujawnienia danych takich jak imiona i nazwiska, adresy, dane kontaktowe oraz informacje o złożonych zamówieniach i reklamacjach. Nie wyciekły dane logowania ani hasła, ponieważ były przechowywane w innej infrastrukturze. Nie zostały również przechwycone żadne dane finansowe takie jak numery kont i kart klientów ponieważ przetwarzanie płatności odbywa się przy wykorzystaniu zewnętrznych operatorów płatności.


Co należy zrobić?
Ujawnione dane mogą zostać wykorzystane do ataków oszustów w celu pozyskania danych kart płatniczych, oraz danych do logowania do bankowości elektronicznej.
Należy zachować szczególną czujność i ostrożność w przypadku prób kontaktu drogą telefoniczną lub e-mail.

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady którymi należy się kierować:

• Nie rób niczego, co poleca Ci zrobić nieznana osoba;
• Nie instaluj żadnego dodatkowego programu, ani w żadnej sposób nie dawaj dostępu do swojego komputera i telefonu;
• Nie przekazuj nikomu swoich danych logowania do bankowości, kodów autoryzacyjnych transakcji ani kodów BLIK, nawet jeśli osoba z która rozmawiasz twierdzi ze jest pracownikiem Banku czy Policjantem;
• Nie podawaj danych swojej karty płatniczej ani zdjęć dowodu tożsamości;
• Jeśli dostajesz wiadomości sms z nieznanych numerów często spoza Polski blokuj numer i nie wchodź w otrzymane wiadomości;
• Uważaj na fałszywe wiadomości mailowe, sprawdź z jakiego adresu mail otrzymałeś wiadomość, nie klikaj w link i nie podawaj danych kart płatniczych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zanim cokolwiek zrobisz skontaktuj się z kimś bliskim lub zaufanym”
Dodatkowo w przypadku Klientów Agata Meble zalecane jest zastrzeżenie numeru PESEL.